Stworzyliśmy Trójmiejskie Stowarzyszenie Sportowe wierząc, że aktywność sportowa to podstawa do budowania lepszego jutra dla nas samych i naszych dzieci. W końcu sport to doskonała przestrzeń na przyswojenie wartości oraz idei z którymi nasze dzieci będą mogły budować lepszy świat. Sport, zabawa i rekreacja, to czas i miejsce na budowanie trwałych przyjaźni, nauki pracy w zespole czy poznawania zasad fair-play. Sport to fantastyczny czas nauki pokonywania trudności, cieszenia się z wygranych i obdarzania szacunkiem przegranych.

W naszych projektach, integrujemy wiele pokoleń. Poprzez budowanie właściwych wzorców w rodzinach, pomagamy ujawniać się naszym „rodzinnym” bohaterom. Wspieramy działania organizacji, działających na rzecz osób niepełnosprawnych czy też będących pod opieką hospicjów (Turniej Anioły na Parkiecie). Angażujemy się w życie lokalnych środowisk by wspólnie kreować zintegrowaną społeczność, otwartą na wzajemne relacje i wspólne działania.

Nasze działania skupiają się w następujących obszarach:

  1. Amatorska Liga Siatkówki Rodziców – tutaj pomagamy budować właściwe wzorce w rodzinie od 2015 roku. Aktywność sportowa i społeczna rodzica jest najlepszym czynnikiem motywującym do podobnej aktywności młodsze pokolenie. Umiejętność wygrywania, przegrywania czy współistnienia w grupie pozwala na prawidłowy rozwój cech społecznych dzieci. Inicjatywa ta jest dla nas bardzo ważna. W czasie, w którym dużo się mówi o otyłości dzieci, o zabieganiu rodziców i trudnościach w nawiązywaniu relacji między rodzicem a dzieckiem, takie działania bardzo pomagają te problemy rozwiązywać.
  2. Rodzinne zajęcia siatkarskich dwójek – na kanwie Amatorskiej Ligi Siatkówki Rodziców stworzyliśmy projekt kolejnych innowacyjnych regularnych zajęć siatkarskich. Rodzic z dzieckiem, na różnym poziomie umiejętności, mają szansę współpracować zarówno na boiskach plażowych jak i halowych. Kilka razy w roku organizujemy turnieje, na których chętnie gościmy wszystkie pary rodzica z dzieckiem. W naszych zajęciach nie ograniczamy się wyłącznie do rywalizacji sportowej, lecz stwarzamy przestrzeń do wspólnego nabywania umiejętności, wspólnego radzenia sobie ze swoimi słabościami i dzielenia się sukcesami. Wartościami które uczestnicy wynoszą z naszych zajęć jest między innymi wzajemne zaufanie i współpraca, które przenoszą się także na sytuacje poza boiskowe. Nie sposób przecenić tych wartości w życiu młodych ludzi, którzy w swoim życiu mierzą się z różnymi trudnościami.
  3. Mądre Pomaganie – nauka pływania dla dzieci z Domów Dziecka. Celem projektu jest odpowiedzialne kształtowanie postaw społecznych poprzez ruch i nabycie kompetencji. Projekt jest dopiero na początku realizacji. Współpracując z jednym z gdańskich domów dziecka uczymy jego podopiecznych pływać, dając im szansę na prawidłowe procesy rehabilitacyjne oraz nabycie konkretnych umiejętności, które mogą stanowić bazę do właściwego rozwoju także zawodowego. Nad realizacją projektu czuwają instruktorzy pływania i rehabilitanci. Chcielibyśmy w niedalekiej przyszłości objąć programem wszystkich podopiecznych gdańskich domów dziecka.
  4. Pomorska Amatorska Liga Piłki Ręcznej – dyscyplina bardzo popularna na Pomorzu. Wiele szkół ma swojej ofercie sportowe oddziały o profilu piłki ręcznej. Niewiele osób jednak ma szansę rozwijać dalej swoją karierę sportową w tym kierunku po zakończeniu szkoły. Organizowane przez nas rozgrywki dają możliwość uprawiania tego widowiskowego sportu na polu co prawda amatorskim, ale trudno odmówić umiejętności czy zaangażowania osobom biorącym w nim udział. W rozgrywkach grają głównie drużyny z terenu województwa pomorskiego, ale pojawiają się także zespoły z ościennych województw. Nam zależy by w rywalizację w PALPR zaangażowało się jak najwięcej osób.
  5. Pomorska Amatorska Liga Piłki Siatkowej – amatorskie rozgrywki siatkarskie na Pomorzu mają już ćwierćwiecze. Zapoczątkowane przez grono entuzjastów siatkówki pod przewodnictwem Janusza Sochy od dwóch sezonów organizowane są przez nasze stowarzyszenie. Drużyny biorące w nich udział składają się głównie z byłych zawodników ligowych, a prezentowany przez nie poziom siatkówki jest naprawdę wysoki. Po tylu latach funkcjonowania, wspólnie z uczestniczącymi drużynami dążymy do dalszego rozwoju PALPSu.
  6. Volleyball Beach Cup – od kilku lat nasze działania w obszarze aktywności sportowej nie ograniczają się do przestrzeni hal sportowych. Przebywanie na słońcu w otoczeniu morza i przyjaciół, potrafi dać kopa energetycznego na wiele dni. Dobry humor, który towarzyszy uczestnikom podczas naszych turniejów plażowych stanowi niezastąpione paliwo energetyczne do mierzenia się z wyzwaniami dnia codziennego. Organizując rozgrywki siatkówki plażowej kierujemy się zasadą zdrowej rywalizacji. Dlatego każdy bez względu na poziom umiejętności, znajdzie dla siebie przestrzeń do wspólnej gry na świeżym powietrzu. Bardzo chętnie zatrzymamy atmosferę boisk plażowych na dłużej, dlatego też kolejne nasze działania zmierzają w takim właśnie kierunku.

Od początku powstania Trójmiejskiego Stowarzyszenia Sportowego, naszym priorytetem była odpowiedzialność społeczna i działanie z misją. Nasze działania to nie tylko rozrywka i zabawa. Wszystko co robimy ma na celu budowanie właściwych postaw społecznych, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i naukę kompetencji przydatnych w dorosłym życiu.

Jesteśmy organizacją non-profit, co oznacza, że wszelkie pozyskane środki przeznaczamy na realizowane przez nas projekty i programy społeczne.

Współpracujemy z podmiotami prywatnymi, by wspólnie realizować postawione cele społeczne. Zaufały nam zarówno podmioty międzynarodowe oraz te lokalne.

Nasze działania były wielokrotnie nagradzane. W plebiscycie „Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych 2018” realizowany przez nasze stowarzyszenie projekt Amatorskiej Ligi Siatkówki Rodziców, nominowany w kategorii Przedsiębiorczość Społeczna, uzyskał Nagrodę Publiczności a także Nagrodę Kapituły. Kilka miesięcy później założyciele Trójmiejskiego Stowarzyszenia Sportowego – Katarzyna Romanowska i Jakub Jastrzębski – odebrali z rąk Prezydenta Miasta Gdańska nagrodę im. Lecha Bądkowskiego dla Gdańskiego Społecznika Roku 2017.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej o Trójmiejskim Stowarzyszeniu Sportowym, zapraszamy do kontaktu:

Jakub Jastrzębski
Prezes
Mail: j.jastrzebski@tss.org.pl
Kom: +48/660710011

Katarzyna Romanowska
Członek Zarządu
Mail: k.romanowska@tss.org.pl
Kom: +48/609999693